Υιοθέτηση Οικοσυστήματος- Δημιουργία πάρκου δίπλα από το σχολείο μας

Το σχολείο μας δημιουργεί έναν μικρό χώρο πράσινου δίπλα από το προαύλιο. Το οικόπεδο δίπλα από τον προαύλιο χώρο του σχολείου μας έχει παραμείνει ανεκμετάλλευτο. Οι μαθητές της Δ και Ε τάξης μαζί με τους δασκάλους τους κ. Ελένη Φώτη και κ. Μάγειρα Δημήτριο θα το μετατρέψουν σε ένα μικρό πάρκο. Αρχικά η Δ/ντρια επικοινώνησε με φορείς του Δήμου Κύμης Αλιβερίου έτσι ώστε ο χώρος να καθαριστεί και να οργωθεί. Αφού ολοκληρωθεί η προετοιμασία του χώρου θα φυτευτούν δεντράκια που ευδοκιμούν στην περιοχή μας και θα δημιουργηθούν παρτέρια με λουλούδια. Θα γίνει προσπάθεια να τοποθετηθούν παγκάκια, ταμπέλες, κάδοι σκουπιδιών αλλά και ξύλινα ή χάρτινα μικρά σπιτάκια που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σαν φωλιές πουλιών και να μετατραπεί το συγκεκριμένο οικόπεδο σε χώρο χαλάρωσης και αναψυχής. Θα τοποθετηθούν επίσης και δοχεία σταθερά στα οποία θα βάζουμε νερό για τα αδέσποτα ζωάκια. Για την πραγματοποίηση του έργου θα ζητηθεί η συνδρομή του Δήμου αλλά και φορέων της περιοχής . Θα πρέπει επίσης να προωθηθεί και η σημασία του Εθελοντισμού.

puzzle pedino v1.0.jpg teaser

Warning: Undefined variable $meta_text in /var/www/vhosts/dim-konistr.eyv.sch.gr/httpdocs/wp-content/themes/cute-frames/content-single.php on line 47